Kopřivničtí motorkáři
partička kamarádů z Kopřivnice a okolí, fotky z různých výletů a cestování
úvod, aktuální akce | starší akce | my a naše stroje | navštívené místa


Jára projel sám střední Asii
z Ruska přes Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Irán, Turecko a domů
17.4.2015 vyjel z Omsku a 8.5. přijel domů do Kopřivnice

Toto je druhá část Járové cesty po Asii. Před rokem vyjel z Kopřivnice, projel skoro celé Rusko a přes Mongolsko, s tím že si naplánoval motorku nechat na východě Ruska, že se tam letos vrátí a dojede na ní zpátky.
Fotky z minuloročního výletu jsou tady fotky Jára - Rusko a Mongolsko 2014

Mezitím se ale rozhodl, že než jet "nudnou" cestu přes celé Rusko zpátky, tak že by se raději podíval do jiných zemí. Proto si naplánoval trasu přes země střední Asie. Aby to stihl, tak si motorku nechal poslat do Omsku a sám byl zvědavý, jestli tam dorazí dříve než on :-) Byl totiž vázaný přesným časem, zvlášť pro Turkmenistán měl vízum, u které bylo přesné datum a místo napsané pro vstup a pak přesné datum a místo pro výjezd ze země a toto se v této zemi musí dodržet.

Po příletu do Omsku to dobře dopadlo, Jára relativně brzo našel nádraží a převzal bednu. Viděl tak svou motorku po roce. Po výměně baterky, benzínu a svíček nastartovala. První den ještě překročil hranici do Kazachstánu a večer si postavil stan. To ještě netušil jaká bude v noci zima, spacák nestíhal, skoro nespal. Druhý den měl v plánu navštívit Astanu, uměle vybudované hlavní město Kazachstánu. Počasí bohužel nevyšlo, bylo mokro, na cestách rozjeté klouzavé bahno ze staveb. Navíc ta proslulá stavba, ten "stan" s aquaparkem a nákupním centrem, byl mnohem menší než jak ukazovali v televizi. Tak jel dál na jih, k Balchaškému jezeru a ke Kyrgystánu.

V Kyrgystánu měl Jára v plánu přejet přes hory, ale ukázalo se že to nejde, tál tam sníh a i nakláďáky měly problémy, jsou tam sesuvy půdy a občas se tam musí třeba i den čekat, než zprůjezdní cestu. Tak se z Kyrgystánu vrátil zpátky do Kazachstánu a hory objel. Dalším cílem bylo starobylé město Samarkand, jehož centrum a památky jsou památkou Unesco. Stejně tak i další město Buchara. V těchto městech Jára využil hotelů, motorku zaparkoval a památky si prošel pěšky. Také zjistil, že pneumatika se ojíždí více, než čekal, že asi nevydrží celou cestu a že v místních servisech 17" pneumatiky vůbec nevedou.

Další zemí byl policejní stát Turkmenistán, nejhorší ze všech těchto zemí. Už na vstupu poplatky, pak přesně zaznačená trasa "transitu" přes tuto zemi a ještě vís omezený počet dnů. Mapu kontrolovali i několikrát uprostřed pouště, kde byla jediná cesta... jako by se dalo někde uhnout. Hlavní město Ašchabát byl na tom ještě hůř, ještě více policejních kontrol. Hotel špinavý se šváby. Navštívit známou bránu do pekla, hořící kráter, vůbec nebylo možné.

Další zemi byl Íran, úplný opak. První policajt s kamarády Járu přivítali, pozvali ho na čaj a zvědavě se ptali odkud jede a kam. A další lidi se také ptali a často Járovi něco darovali, mandarinky, nebo i peníze. Nebo se s Járou chtěli jen tak vyfotit. Další policajt Járu s úsměvem zastavil jen proto, že se chtěl pochlubit, že má taky Hondu :-) Prostě lidi v Iranu jsou hodně přátelští. Doprava ale zhoustla, aspoň na severu kolem Kaspického moře. Při výstupu ze země bylo těžké získat na karnet všechny potřebné razítka.

Turecko bylo pro Járu už skoro jako by byl doma, v civilizaci. S pneumatikami dojel nakonec až do Ankary, kde mu je přezuli za nové (v sobotu večer). No a další země pohoda, už ani nefotil. Jen nám nahlásil, kdy bude na jižním Slovensku a tak jsme mu jeli ve čtvrtek naproti, abychom jeho návrat oslavili. Domů přijel v pátek 8.5.

Ve fotoalbu jsou u fotek popisky.
Níže je mapa a smsky, které Jára posílal z cesty.

fotoalbum Jára - střední Asie 232 fotek

někde Kazachstánu, samé roviny


hory v Kyrgystánu, které chtěl původně projet, ale nedalo se to


centrum města Samarqand v Uzbekistánu


asi Turkmenistán, samé roviny


hory v Iranu, při vjezdu z Turkmenistánu


v Iranu Járu zastavovali lidi a chtěli se s ním vyfotit (otec s dcerou vlevo, matka vpravo moc ne :-)


trasa měří přes 9 tisíc km

smsky, které Járy poslal během cesty
Tyto smsky Jára posílal z cesty a objevovaly se co nejdříve na titulní stránce.

17.4.2015 první sms - Ahoj, jsem v Kazachstánu cca 50 km od hranice, moto se podařilo rozchodit po 4 hodinách, byl problém se svíčkou a benzínem, jinak jsou zde neprůjezdné cesty kvůli tání sněhu, tak uvidím kam mě to dovede.
- poslal jsem mu předpovědi počasí na Astanu (teď 2°C, sobota ráno 6, přes den 14°C +další dny)
- odpověděl: Ok super díky, uvidím zda zítra do Astany dojedu

18.4. - dojel do Astany

19.4. - Čest jsem v Balgash, ráno prohlídka Astany v dešti, zítra chci vjet do Kyrgystanu a potom do hor. Cesty nic moc, jenom step a asfalt. Ujeto cca 1400 km
první fotka


20.4. - tento den vjel Jára do Kyrgystánu a chtěl přejet hory (z Biškek na Namangan, mapa), ale zjistil že hory jsou neprůjezdné, tak se musel vrátit do Kazachstánu a hory musí objet.

21.4. - Járovi se podařilo hory objet, vjet do Uzbekistánu a nyní je asi 250 km před Samarqandem.

22.4. - Jára dojel do města Samarqand a poslal fotku z prohlídky města. Zatímco první dny byl problém nízké teploty, v noci mráz, tak nyní zažívá opačný extrém, teploty nad 30°C


23.4. - Jára dojel do Buchary a zítra pojede do Tadžikistánu. Prošel si město, na slunku je 42°C...

24.4. - Čest vše ok, dnes 4 hodiny na Turmen celnici, zaplatil jsem poplatek snad i za vzduch... Jsem 300 km před Aschabatem, zítra pošli více infa.

25.4. - Čest, do dneška ujeto 3891 km po většinou špatných cestách, až v Turkmenistánu je to lepší. Aschabat je policejní město jako celý stát. Zítra do Iranu, pojedu severně od Teheranu.

26.4. - Čau, jsem v Quchan, hranice relativně v pohodě, přes hory zima a mlha, snažil jsem se poslat foto, ale nejde to

27.4. - Čau tak dnes 450km, většinou tu jsou dálnice tak nuda, lidi tě zdraví a zvou na čaj, domluva rukama nohama, typický arabský stát, ve městě šílený provoz a furt troubí

28.4. - Čest, jsem v Rud Sar, dnes jsem chtěl do hor nad Teheran, ale vyhnal mě déšť, všude šílený provoz, lidi skvělí, jedu směr Turecko.

29.4. - Ahoj, dnes jsem byl u Azerbájdžanských hranic v Ardabil, teď jsem u Ahar a zítra chci dojet na hranici s Tureckem. trasa Rud Sar - Ardabíl - Ahar

30.4. - dnes mi Jára volal, už je v Turecku, říkal že na iránské celnici bylo nejtěžší sehnat všechny potřebné razítka na carnet. Turecká celnice už v pohodě. Teď pojede po Turecku, směr Ankara.

1.5. - Čau, dnes jsem ujel 600km, posledních 50km v dešti. Do Ankary to mám asi 600km.

2.5. - Ahoj, jsem v Ankaře, zrovna mi přezouvají Micheliny, ubytuji se tady, zítra se mrknu po Ankaře a pak směr termály

3.5. - Ahoj, dnes ráno zima a déšť, pak zima, pak bouřky, Istanbul v dešti a zácpě cca 2 hodiny. Teď ležím na pláži u Istanbulu. Zítra do Bulharska, směr Sofie.

4.5. - Jára dojel k Sofii a má problém se spojkou. Tak uvidíme jak to půjde dál a nebo jestli to bude muset někde nechat opravit.

5.5. - Jára dojel na jih Maďarska, takže teď už je skoro doma. Jen asi bude muset řešit problém se spojkou.

6.5. - Jára dojel na jih Slovenska, do Dunajské Stredy. Teď už určitě dojede bez problémů domů.

7.5. - přijeli jsme na jih Slovenska Járu přivítat, do termálu Topoľníky

8.5. - Jára přijel v doprovodu kamarádů v pořádku domů, do Kopřivnice.
úvod, aktuální akce | starší akce | my a naše stroje | navštívené místa

počítadlo návštěv , stránka změněna: , webmaster


WebZdarma.cz