www.Kopřivničtí-motorkáři.xf.cz
motorkáři nejen z Kopřivnice, fotky a zážitky z různých vyjížděk, cest a moto akcí
úvod, aktuální akce | starší akce | my a naše stroje | trasy, cestování | počasí | www

Podhajská, dvoudenní výlet na Slovensko
18.-19.9.2009

Ani mi ani nestačil vychladnout motor z výletu po Balkánu a ozval se kamarád Jára s tím, že chce taky někam vypadnout, aspoň na den-dva, odpočinout si, lehnout třeba do termálu a dát si večer pivo. Nikdo další se nepřidal, tak jsem jeli jen dva a volba padla na Slovensko, na Podhajskou.

1.den, pátek
V Práci jsme skočili dříve a už v jednu si dali sraz. Ještě nás přijel vyprovodit kamarád Moty, který se s námi projel do Vsetína. Tam odbočil do hor a vzal to přes Bystřičku zpátky domů. My jeli přímo na jih, přes Brumov-Bylnici na Slovensko. Tentokrát jsme na Slovensku nenajeli na dálnici, ale pokračovali dál v našem směru, přes Trenčianské Teplice opustili údolí a zase vjeli do hor.
V dalším údolí jsme to chtěli vzít přes Partizánské a Velké Uhere na Skýcov. Jenže před Partizánské jsme se zastavili, protože před námi byla totální černá stěna, déšť. Přesně jak jsem viděl před odjezdem na předpovědi medard online (celkem spolehlivá předpověď po hodinách na 3 dny dopředu). Černo bylo jen na jednom místě a taky jsem věděl jak vypadá ta předpověď, tak jsme se to rozhodli objet. V mapě jsme si našli, že na kopec Skýcov se dá vyjet i z jiné strany, od východu. Tam na nás sice spadlo pár kapek, ale hned to zase přestalo.

Jižním směrem z toho pohoří jsme projeli Zlaté Moravce a Vráble a mířili to na Podhajskou. Tím naším pohodovým tempem jsme tu přijeli těsně před šestou. Těšili jsme se, až vlezeme do termálu. Už při příjezdu jsme potkávali plno důchodců, řada z nich v županech, tak jdou od termálu. V šest zavírali.... no taky jsem se mohl podívat na web. Nevadí, nakonec jsme za ubytování zvolili kemp přímo v termálech, rozložili stan a šli na pivo.
V noci bylo neuvěřitelné teplo, ani jsem si nemusel brát teplý zimní spacák, ten tenký letní by mi bohatě stačil.

2.den, sobota
Kemp v termálech má jednu nevýhodu, zoo koutek. Ráno nás to skřehotání vzbudilo už docela brzo. V 8 otvírali, před hlavní branou termálu se vytvořila obrovská fronta důchodců, na konec jsme ani nedohlídli. Nám, v první prostoru areálu, ale otevřeli vstup k bazénům o něco dříve, takže jsme si v klidu vybrali místo, vlezli si do bazénu s teplou vodou a dívali se, jak asi hodinu proudili dovnitř lidi. Většině bylo tak nad 60-70, z legrace jsme si řekli, že kdo uvidí první nějakou ženskou pod 30, tak vyhrál. No asi po hodině jedna přišla.....
:-)

Dvě hodinky v té horké vodě nám stačilo až po krk, tak jsme vyrazili. Nejdříve jsme cestou narazili v obci Kalná nad Hronom na tank, památník věnovaný příslušníkům 2. ukrajinské fronty, kteří v těchto místech zahájili Bratislavsko-Brněnskou operaci.
Naším cílem byla ale obec Brhlovce, kde se nachází skalní obydlí, domy vytesané do skály. Je to evropská rarita a památka. V jednom domě ale obyvatelé ještě žijí dodnes. Slečna průvodkyně nechtěla říct kde, obyvatelé nemají rádi turisty. Domy v této skále mají velkou výhodu, v létě je v nich chladno a v zimě tepleji, ušetří se za topení. A ještě k tomu se z těchto domů nemusí platit daň :-) Většina dnes už ale slouží jen jako sklepy nebo garáže.
Další naší zastávkou byl vodný mlýn Bohunice, na doporučení slečny průvodkyně. Doporučila nám toho více, ale to by se nedalo stihnout, necháme si to na jindy. O kus dál jsme si užili zatáčkovitou cestu na Banskou Štiavnicu. U Kremnice jsme se zastavili na oběd, halušky byly výborné a v obci Kremnické Bane jsme se zastavili podívat na Stred Európy (těch středu ale je :-)
No a pro návrat jsme zvolili trasu přes kopečky, za Turčianskými Teplicemi jsme odbočili na Nitranské Pravno a přes sedlo ... na Rajec, Žilinu a domů.
Skvělý výlet!úvod, aktuální akce | starší akce | my a naše stroje | trasy, cestování | počasí | www

počítadlo návštěv , stránka změněna: , webmaster


WebZdarma.cz